sobota, 28 października 2017

KRETA - LAGUNA ELAFONISI, KLASZTOR CHRYSOSKALITISSA, JASKINIA AGIA SOFIA


Jaka jest najpiękniejsza plaża w Europie? To pytanie zadaje sobie wielu turystów oraz portali turystycznych. W internecie można znaleźć dużo takich rankingów i zdecydowanie za każdym razem w pierwszej dziesiątce znajdziemy plażę Elafonisi. Słynie ona z różowego piasku, czystej, płytkiej i krystalicznej wody.


Dziś oprócz pokazania Wam laguny Elafonisi, pragnę także wspomnieć o miejscach, które zobaczyć można w pobliżu oraz jadąc na nią. Opis będzie z perspektywy osoby, która wypożycza samochód i pragnie zobaczyć te miejsca na własną rękę. Jeśli ktoś wybiera inną formę zwiedzenia tego niesamowitego miejsca, to poniższe informacje również mogą być przydatne.


JAK DOJECHAĆ DO LAGUNY ELAFONISI ORAZ CO ZOBACZYĆ PO DRODZE?


Plaża Elafonisi położona jest na południo-zachodnim wybrzeżu Krety. Znajduje się ona na samym krańcu Krety, z dala od popularnych kurortów, a mimo to oblegana jest przez tłumy. Przy plaży znajdziemy ogromny parking dla samochodów oraz autokarów, który jest darmowy! Bardzo mnie to zdziwiło, bo w Polsce każdy skrawek trawy w pobliżu turystycznego miejsca jest zagospodarowany na płatny parking.



Większość turystów na Elafonisi jedzie z okolicy Rethymno oraz Chanii, ponieważ tam znajdziemy najwięcej kompleksów hotelowych. Droga z okolic Rethymno trwa około 2,5 godziny i prowadzi najpierw wzdłuż wybrzeża Krety, a następnie odbijamy przed Kissamos i jedziemy przez niewielkie wioski, poprzez wąwóz Topolia i tak do celu.




Jeśli chcemy urozmaicić sobie wycieczkę, po drodze mijając miejscowość Topolia oraz słynny tunel przy wąwozie o tej samej nazwie, możemy zwiedzić jaskinię Agia Sofia.


Na tej trasie warto zaopatrzyć się w oliwę z oliwek, raki, miód, które sprzedawane są od lokalnych rolników wzdłuż drogi. Kilka kilometrów za jaskinią w stronę Elafonisi stoi nawet polka Pani Danuta sprzedająca pyszną oliwę! Do jaskini Agia Sofia prowadzą schody, a pokonanie ich w czasie upalnego lata może być uciążliwe.



Na górze czekają na nas stalagmity, stalaktyty i inne formy naciekowe.




We wnętrzu kryje się również niewielka chrześcijańska kaplica Agia Sofia (Mądrości Bożej). Jaskinia składa się z dużej komory, która ma ponad 50 m średnicy i 20 m wysokości. Nie mogło zabraknąć także lokalnej legendy, która mówi, że w jednym z kamieni widać wgłębienie przypominające odcisk podkowy, ślad ten podobno zostawił koń żyjącego w III w. św. Jerzego, pogromcy smoków.
Poniżej jaskini rozciąga się malowniczy wąwóz Topolia, którego pionowe ściany miejscami sięgają 300 m i zbliżają się do siebie na odległość zaledwie 5 m. Wąwóz ma długość około 2,5 km oraz porośnięty jest kasztanowcami i drzewkami oliwnymi.



Kolejnym punktem na trasie do laguny Elafonisi jest klasztor Chrysoskalitissa, co w języku greckim oznacza złoty stopień.



Nazwa złoty stopień odnosi się do ostatniego stopnia schodów prowadzących do klasztoru. Zgodnie z tradycją zobaczyć go może ten, którego wiara jest prawdziwa, a serce czyste. Podobno stopień istniał w rzeczywistości, ale w XVII w. sprzedano go, by patriarcha Konstantynopola mógł spłacić swoje długi. Monastyr istniał już w czasach weneckich, a dokładna data jego powstania do dziś nie jest znana. Wejście na teren klasztoru jest płatne i wynosi około 2 euro. Oprócz zabudowań klasztoru, można tam zobaczyć niewielki kościół i muzeum z przedmiotami lokalnej ludności.





Jak już zobaczyliśmy wszystko co było po drodze, teraz można ujrzeć cud natury, którym jest laguna Elafonisi!

LAGUNA ELAFONISI



Laguna Elafonisi to najsłynniejsza w Europie plaża z różowym piaskiem. Nazwa laguny pochodzi od leżącej w okolicach wyspy Elafonisi, czyli wyspy jeleni. Jeleni dawno tam nie ma, a nawet nie ma dowodów, że były. Woda przybiera tam różne kolory w zależności od jej głębokości, zaś piasek jest różowy dzięki pokruszonym koralowcom, które morze wyrzuciło na brzeg.









Cała laguna objęta jest programem natura 2000. W okolicy plaży można zauważyć piaszczyste wydmy, na których rośnie mniszka śródziemnomorska, lilia Androcymbium rechingeri oraz wiele gatunków roślin endemicznych.




Całkowitej ochronie oprócz rośli jest też objęty piasek, a jego zabranie z plaży jest surowo zabronione!




Według starej legendy kolor piasku pochodzi od krwi zamordowanych na sąsiedniej plaży około 850 ludzi, głównie kobiet i dzieci.






W sezonie na plaży mimo wielu turystów, jest dużo miejsca do błogiego odpoczynku, ze względu na duże rozmiary laguny. Najwięcej ludzi jest przy samym wejściu, a w głąb laguny ich ilość zdecydowanie maleje. Dodatkowym plusem plaży jest bardzo płytka woda sięgająca wysokości kostek, idealna dla małych dzieci oraz nieumiejących pływać.



Copyright © Kobiece podejście , Blogger