poniedziałek, 1 kwietnia 2019

PODRÓŻE NA WEEKEND. ZALEW BAGRY I KOPIEC KRAKA – MIEJSCA, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ W KRAKOWIE.


    

Zapraszam na kolejną wycieczkę po Krakowie w trochę mniej znane miejsca idealne na weekendowy spacer. Ostatnio opisywałam Wam Tyniec, a dziś będzie trochę o zalewie Bagry oraz Kopcu Kraka. Ze względu na bliskość obu miejsc będę je opisywać jednocześnie.
Zalew Bagry oraz Kopiec Kraka położone są w Krakowie w dzielnicy Podgórze, niedaleko centrum miasta. Oba miejsca są coraz bardziej popularne zarówno wśród mieszkańców Krakowa jak i turystów.



ZALEW BAGRY - INFORMACJE PRAKTYCZNE, DOJAZD, ATRAKCJE


Zbiornik wodny Bagry powstał w wyniku zatopienia wyrobisk żwirowni. Na terenie zalewu znajdują się plaże, przystanie wodne oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. W okresie letnim kąpielisko jest strzeżone i bezpłatne. Oprócz plaż, pomostów do dyspozycji są również płatne łazienki oraz przebieralnie. 











Teren wokół jeziora jest bardzo dobrze zagospodarowany. Jeśli nie interesuje nas wypoczynek na plaży to można zwiedzić Park Miejski Bagry Wielkie, który oferuje liczne alejki, place zabaw, hamaki itp. Jedynym minusem zalewu jest jego położenie w niewielkiej odległości od bloków, domów. Człowiek leży na plaży i odpoczywa, a za jego głową są bloki. Ale czego oczekiwać jak się jedzie nad wodę w środku miasta?









Zaletą tego miejsca jest niewątpliwie jego położenie oraz bardzo dobry dojazd komunikacja miejską. Dojechać można tramwajem linii: 9,11, 50, 78 lub autobusem linii 128, wysiadając na przystanku Lipska.


Drugą opcją jest dojazd tramwajem linii: 9,11,50, do przystanku Dworzec Płaszów Estakada i 20 minutowy spacer.


Trzecią opcją jest dojazd tramwajem linii: 3,11,24, 69,73,76, 77 lub autobusem linii: 107, 143, 243, 274, 301, do przystanku Dworcowa.


Niezależnie na jakim przystanku wysiądziemy to do zalewu jest kawałek drogi. Jadąc samochodem niestety może być problem z zaparkowaniem samochodu w sezonie letnim. W pobliżu zalewu nie ma dużego parkingu, a miejsca do zaparkowania trzeba często szukać między blokami, domami itp. Poniżej na mapce zaznaczone pobliskie parkingi.

KOPIEC KRAKA - INFORMACJE PRAKTYCZNE, DOJAZD, ATRAKCJE


Kopiec Kraka lub inaczej Kopiec Krakusa, położony jest w niewielkiej odległości od zalewu Bagry i znajduje się w dzielnicy Podgórze w Krakowie. Kopiec został usypany na najwyższym wzniesieniu wapiennego zrębu Krzmionek - Wzgórzu Lasoty o wysokości 271 m.n.p.m. Z miejscem tym wiąże się legenda, która głosi, że kopiec został wzniesiony na część Kraka, legendarnego założyciela miasta Krakowa, który został w tym miejscu pochowany. W obrębie kopca kilkakrotnie przeprowadzano badania archeologiczne, ale nie znaleziono dotąd dowodu na istnienie Kraka i jego grobu. Z Kopcem Kraka wiąże się również tradycja obchodów Rękawki. Rękawka to święto obchodzone we wtorek po Wielkanocy w Krakowie nawiązujące do słowiańskiej tradycji wiosennych Dziadów (rzucanie i toczenie jaj) obecnie bardzo popularne wśród mieszkańców Krakowa i turystów.




Zalew Bagry dzieli od Kopiec Kraka zaledwie 4 km drogi. Dojechać można samochodem wjeżdżając ul. Zamkniętą przed stacją benzynową lub wjeżdżając w ul. Ludową, która prowadzi pod cmentarz, a następnie kopiec.



Z miejscem parkingowym również może być ciężko, więc najlepiej przyjechać we wczesnych godzinach i zostawić samochód przy al. Pod Kopcem.
Dojazd komunikacją miejsca pod kopiec jest również dobry. Jadąc z zalewu dojedziemy tramwajem linii 11, wsiadając na przystanku Lipska i wysiadając na przystanku Podgórze SKA.
Jeśli na kopiec nie jedziemy bezpośrednio z zalewu, to najlepiej wysiąść również na przystanku Podgórze SKA, gdzie dojeżdżają linie tramwajowe: 3, 11, 24, 69, 73, 76, 77 lub autobusowe: 107,127, 143, 158, 174, 178, 243, 274, 301.
Droga do pokonania z pod parkingu/przystanku  jest asfaltowa, a częściowo kamienista, więc najlepiej ubrać sportowe obuwie, choć w sandałach również się dojdzie.






Nawet jeśli nie wejdziemy na szczyt kopca, to już  na dole czekają na nas piękne widoki na Kraków, a z góry są jeszcze lepsze.







Niestety kopiec nie jest w najlepszym stanie technicznym, co widać na poniższych zdjęcia. Mam nadzieję, że przetrwa on jeszcze wiele lat.









Copyright © Kobiece podejście , Blogger