poniedziałek, 31 lipca 2017

KOKTAJL MALINOWO-JAGODOWY

KOKTAJL MALINOWO-JAGODOWY

Okres wakacyjny kojarzy mi się głównie ze świeżymi owocami i warzywami, a jak mają być owoce to musi też być koktajl. Ja swój koktajl robię z kefiru z dodatkiem jogurtu naturalnego oraz niewielką ilością cukru. Dodatkowo do szklanki wrzucam świeże owoce. Koktajl to idealny pomysł na wakacyjny deser, pożywne drugie śniadanie, czy jako napój na przyjęcie.



Składniki:
·        300-500 g malin
·        garść jagód
·        300 g kefiru
·        180 g jogurtu naturalnego
·        2 łyżki cukru trzcinowego

Sposób wykonania:
Owoce opłucz i wrzuć do wysokiego naczynia. Zalej kefirem,  jogurtem naturalnym, dodaj cukier (według uznania), a następnie zmiksuj blenderem. Koktajl jest gotowy do spożycia od razu po zrobieniu. Na wierzch szklanki można położyć świeże owoce.




sobota, 29 lipca 2017

DRINK EGZOTYCZNY ARBUZ - PRZEPIS

DRINK EGZOTYCZNY ARBUZ - PRZEPIS

Prawdziwym barmanem nigdy nie byłam i nie będę, ale to nie znaczy, że nie mogę robić drinków. Świat alkoholi od dawna mnie interesował. Ciekawiły mnie nowe smaki, kolorowe kompozycje, wymyśle szkło. Oprócz tych dobrze znanych drinków staram się tworzyć coś nowego. Zaczęło się niewinnie od imprezy, na której chciałam zaskoczyć swoich znajomych i tak trwa to do dziś, a moja szafka z alkoholami coraz bardziej się zapełnia. Robienie drinków stało się moją pasją, a żaden prezent alkoholowy nigdy się u mnie nie zmarnuje.



Drink egzotyczny arbuz to idealny napój alkoholowy na gorące dni. Smak kokosu i arbuza tak dobrze ze sobą współgrają, że mogłabym go pić codziennie. Idealne połączenie dla osób, które nie lubią mocnych drinków i nie mają wprawy w robieniu wymyślnych kompozycji.
A Wam jak smakuje?



Składniki:
·        200 g świeżego arbuza
·        60 ml rumu białego
·        60 ml malibu
·        kostki lodu

Wykonanie:
Do wysokiego naczynia wrzuć pokrojony arbuz bez pestek, a następnie zblenduj na gładką masę. W shakerze wymieszaj rum i malibu. Do wysokiej szklanki wlej sok z arbuza oraz alkohole. Całość dopełnij kostkami lodu. Do dekoracji wykorzystaj kawałek arbuza lub pomarańczy.

Wskazówki:
·        Jeśli nie masz rumu, możesz wykorzystać wódkę.
·        Do drinku można dodać sok ananasowy.
·        Zamiast shakera można alkohole wymieszać w zwykłej szklance za pomocą łyżeczki.

czwartek, 27 lipca 2017

PODRÓŻE NA WEEKEND. SZCZAWNICA - CZERWONY KLASZTOR (SŁOWACJA) - CZĘŚĆ II

PODRÓŻE NA WEEKEND. SZCZAWNICA - CZERWONY KLASZTOR (SŁOWACJA) - CZĘŚĆ II

Czerwony Klasztor to także doskonałe miejsce na wakacyjny wieczór pod gwiazdami. W okolicy znajduje się pole namiotowe położone na wielkiej polanie z dostępem do łazienek, z widokiem na Trzy Korony i zejściem do rzeki. Dla tych co przyjadą rowerami, lubią się moczyć i opalać polecam zabrać strój kąpielowy i ręcznik. Można także rozłożyć się na trawce lub kamieniach i podziwiać spływ tratwami wzdłuż Dunajca. Naturalną granicą Polski i Słowacji jest właśnie ta rzeka, a po drugiej stronie położona jest miejscowość Sromowce Niżne.



Jadąc dalej od klasztoru wzdłuż drogi asfaltowej dotrzemy do centrum Czerwonego Klasztoru. Można tam wypożyczyć kajaki, pontony, czy tratwą spłynąć do Szczawnicy. Charakterystycznym punktem jest nowo wybudowany most pieczo-rowerowy łączący Słowację z Polską. Miejscowość jest typowo turystyczna z dobrze rozwiniętym zapleczem gastronomicznym, jednak zbaczając trochę z głównej drogi możemy ujrzeć prawdziwą słowacką wieś. Pierwszą rzeczą, która rzuca się  w oczy jest położenie domów. Są one budowane w skupiskach i lokalizowane wzdłuż drogi ich węższą stroną. Dla tych co nie czują zmęczenia polecam pojechać dalej do Lechnicy lub w stronę Majare.






Droga powrotna do Szczawnicy mija zazwyczaj znacznie szybciej. Po Szczawnicy polecam poruszać się rowerem lub pieszo. Parkując pod kolejką można wyjść lub wyjechać kolejką linową na Palenicę, gdzie na górze czeka na nas zjeżdżalnia grawitacyjna, która jest przeznaczona nie tylko dla dzieci.


Najlepsze lody w Szczawnicy zdecydowanie Jacak przy ul. Głównej.


Stara część Szczawnicy to głównie zabytkowe drewniane wille, hotele oraz sanatorium. Do uzdrowiska wiedzie ul. Zdrojowa. Można tam zwiedzić muzeum oraz napić się leczniczej wody Magdalenka. Dla spragnionych widoków i spacerów polecam udać się na szczyt góry Bryjarka, która położona jest nad Szczawnicą, a szlak na nią prowadzi od uzdrowiska.



W okolicach Szczawnicy jest wiele ciekawych i pięknych miejsc do zobaczenia, więc jeśli nie macie jeszcze planów na wakacyjny wyjazd w góry to bardzo polecam to miejsce. 

wtorek, 25 lipca 2017

PODRÓŻE NA WEEKEND. SZCZAWNICA - CZERWONY KLASZTOR (SŁOWACJA) - CZĘŚĆ I

PODRÓŻE NA WEEKEND. SZCZAWNICA - CZERWONY KLASZTOR (SŁOWACJA) - CZĘŚĆ I

Pieniny, pasmo górskie w Karpatach, położone w południowej w Polsce i północnej Słowacji. Ostatnio coraz bardziej popularne miejsce do wakacyjnego i zimowego odpoczynku. Idealny region do odkrywania nowych zabytków, długich górskich wędrówek oraz wycieczek rowerowych. Dla tych co lubią zwiedzać, Pieniny mogą zaoferować zamek w Niedzicy oraz w Czorsztynie i Czerwony Klasztor na Słowacji. Jeśli wolimy spacerować, wspinać się, popularnymi miejscami są: Sokolica, Trzy Korony, wąwóz Homole, rezerwat Biała Woda, Palenica, schronisko Orlica i wiele innych. Dla fanów wycieczek rowerowych polecam bardzo popularną i widokową trasę z centrum Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru, która ciągnie się wzdłuż Dunajca. Jako, że mieszkam w południowej Polsce wszystkie te miejsca są mi dobrze znane, dlatego mój wyjazd w te rejony był tym razem typowo rowerowy.  



Moim miejscem docelowym była Szczawnica, tam można zostawić samochód na płatnych parkingach wjeżdżając w ul. Pienińską lub ul. Nad Grajcarkiem, w okolicy kolejki linowej na Palenicę. Cena za cały dzień zaczyna się od 10 zł. Jeśli nie posiadamy własnych rowerów lub nie mamy możliwości ich przewiezienia, w Szczawnicy istnieje kilka wypożyczalni, które zlokalizowane są przy wymieniowych wyżej parkingach. Cena za cały dzień wynosi około 30 zł lub 6zł/h. Należy także pamiętać, że będąc na Słowacji konieczny jest dowód osobisty lub paszport. Od kolejki na Palenicę w Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru wiedzie ścieżka pieszo-rowerowa. Ciągnie się ona wzdłuż potoku Grajcarek, a następnie rzeki Dunajec i ma około 12,5 km. Na poniższej mapie zaznaczona została trasa do pokonania.



Na początku docieramy do przystani Szczawnica, gdzie kończy się popularny spływ Dunajcem. Następnie po prawej stronie możemy zobaczyć Sokolicę, do której musimy przepłynąć tratwą na drugą stronę rzeki, w celu dalszej wspinaczki. Jadąc dalej możemy zjechać w lewo i dojechać do Leśnicy na Słowacji. Oprócz jedzenia, małego sklepu, placu zabaw dla dzieci i miejsca do odpoczynku nic spektakularnego tam nie zobaczymy.



Następnie aby dojechać do wyznaczonego celu trasą zaznaczoną na załączonej mapie, musimy wrócić się do rozwidlenia. Mijamy milion zakrętów, kilka polanek, dwa większe podjazdy pod górę i jesteśmy na miejscu. Z klasztoru prowadzi wiele szlaków, więc każdy zapalony turysta znajdzie coś dla siebie.




Czerwony Klasztor to nie tylko ruiny klasztoru ale także miejscowość. Nazwa pochodzi od koloru nieotynkowanych początkowo ścian budynku. Dziś mieści się tam dyrekcja Słowackiego Pienińskiego Parku Narodowego. Wewnątrz murów znajduje się gotycki Kościół św. Antoniego z końca XIV wieku, który został zrekonstruowany w stylu barokowym. Klasztor jest udostępniony do zwiedzania za opłatą. 



Na miejscu można coś zjeść i wypić. Najlepiej zabrać ze sobą euro, ale jeśli zapomnimy, to mając złotówki bez większych problemów zapłacimy. Polecam spróbowanie kofoli, czyli napoju, który smakiem przypomina trochę cole. Sprzedawany jest w plastikowych szklankach jak piwo lub w butelkach.


poniedziałek, 24 lipca 2017

BABKA UCIERANA CZARNO-BIAŁA - PRZEPIS

BABKA UCIERANA CZARNO-BIAŁA - PRZEPIS

To chyba najszybsze i najprostsze ciasto jakie możecie zrobić. Zachwycają się nią wszyscy, chociaż nie jest szczególnie piękna. Z doświadczenia wiem, że stare przepisy sprawdzają się najlepiej i tak też jest w tym przypadku. 


Składniki:
·        5 jajek
·        1 1/3 szklanki mąki pszennej - tortowej
·        1 kopiata łyżka mąki ziemniaczanej
·        1 masło roślinne  (margaryna)
·        1 szklanka cukru kryształ
·        2 łyżeczki proszku do pieczenia
·        1 łyżka kakao

Sposób wykonania:
Margarynę należy roztopić w rondelku. Następnie ubić jajka z cukrem na gładką masę. Kolejno dodać do nich mąkę, proszek do pieczenia, a na samym końcu zalać gorąca margaryną. Wszystko dokładnie zmiksować. Odlać 1/4 masy do innej miski, dodać kakao i dokładnie wymieszać. Przygotować podłużną blaszkę, wykładając ją papierem do pieczenia. Wlać całą jasną masę, a następnie wzdłuż środka formy ciemną masę. Piekarnik rozgrzać do 160ºC i piecz około 60 min. 






piątek, 21 lipca 2017

FIT BATONIKI OWSIANE - PRZEPIS

FIT BATONIKI OWSIANE - PRZEPIS

Nie macie czasami pomysłu na drugie śniadanie do szkoły, pracy, a chcecie zjeść coś pożywnego i zarazem słodkiego. Batony owsiane sprawdzą się idealnie. Dla tych co dbają o dietę mogą zrezygnować z miodu, który w przepisie nie jest niezbędny. Po upieczeniu możemy je przechowywać w lodówce przez okres tygodnia. Jest to także idealne rozwiązanie w sytuacji gdy dopadnie nas mały głód, a nie mamy nic pod ręką.


Składniki:
·        150 g płatków owsianych
·        150g bananów
·        60g rodzynek/żurawiny
·        50 g daktyli suszonych
·        30 g migdałów
·        30 g orzechów włoskich
·        2 szczypty soli
·        1 łyżeczka miodu
·        słonecznik
·        cynamon
·        wiórka kokosowe

Sposób wykonania:
Płatki owsiane rozdrobnij w blenderze, tak aby nie powstał drobny pył. Rodzynki, migdały i orzechy włoskie drobno posiekaj. Wszystkie suche składniki wsyp do miski. Dodaj 2 szczypty soli, słonecznik, cynamon oraz wiórka kokosowe według uznania. Suszone daktyle zalej wcześniej gorącą wodą i czekaj aż zmiękną około 15 min. Banana rozgnieć na gładką masę za pomocą widelca, następnie odcedź daktyle, zblenduj na gładką masę, połącz z bananem i dodaj miodu. Do suchych składników dodaj mokrych i dokładnie mieszaj. Na małej blaszce rozłóż papier do pieczenia i wyłóż masę na grubość około 0,50 cm, a następnie wyrównaj całość wałkiem do pieczenia. Piekarnik rozgrzej do temperatury 180ºC i piecz około 20-25 min do momentu zarumienienia się batonów. Po wyjęciu z piekarnika czekaj aż masa przestygnie i pokrój ją w prostokąty.



Wskazówki:
·        150 g banana to około 2 małe banany.
·        Z jednej porcji wychodzi około 20 sztuk batonów.
·        Do krojenia upieczonej masy najlepiej sprawdzi się nóż do pizzy.
·        Do wyrównania masy w sklepach z artykułami kucharskimi można kupić mini wałeczek.




Copyright © Kobiece podejście , Blogger