sobota, 13 października 2018

PODRÓŻE NA WEEKEND. CO WARTO ZOBACZYĆ W SANDOMIERZU I BARANOWIE SANDOMIERSKIM?



Jesień i wiosna to doskonałe pory roku na zwiedzanie zarówno tych Polskich jak i zagranicznych miast. To okres kiedy temperatury nie są za wysokie, a turystów jest zdecydowanie mniej. Ja osobiście jestem osobą, która nie lubi siedzieć w wolny weekend w domu, dlatego często z końcem tygodnia planuję jakąś małą podróż. W Sandomierzu byłam już wiele razy, a pierwsza moja wycieczka miała miejsce około 15 lat temu, kiedy miasto wyglądało zupełnie inaczej i nie było tak popularne jak obecnie. Teraz jest ono zdecydowanie bardziej przyjazne turystom, ulice są zadbane, a zabytki odnowione. Przez okres tych kilku lat emitowany był w Polsce serial „Ojciec Mateusz” i sądzę, że to on przyczynił się do wypromowania miasta. Od kiedy w telewizji pojawił się pierwszy sezon to zaobserwowałam nagły wzrost turystów w Sandomierzu, co doprowadziło do tego, że w weekendy są tam tłumy ludzi. Miasto odwiedzam regularnie co dwa lata i widzę jak ewoluowało oraz zmieniło się na lepsze. Oprócz samego Sandomierza w okolicach można podziwiać piękne sady oraz liczne zabytki jak ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe, pałac w Kurozwękach, pałac w Baranowie Sandomierskim czy zespół klasztory w Koprzywnicy. Niestety wszystkich tych miejsc nie jest się w stanie zobaczyć w ciągu jednego dnia, więc koniecznie trzeba wybrać się w okolice Sandomierza na cały weekend.

SANDOMIERZ – DOJAZD, PARKING, PORUSZANIE SIĘ PO MIEŚCIE, NOCLEGI


Sandomierz to niewielkie miasto położone we wschodniej Polsce, w województwie świętokrzyskim, przy granicy z województwem podkarpackim nad Wisłą. Miasto znajduje się na Wyżynie Sandomierskiej w okolicach licznych wąwozów lessowych oraz winnic i sadów.



Do Sandomierza dojedziemy bez większych problemów licznymi autobusami, pociągami lub dolecimy samolotem (najbliższe lotnisko Rzeszów). Jednak chyba najwygodniej wybrać się po prostu własnym samochodem!
W Sandomierzu w pobliżu starego miasta mamy do dyspozycja kilka większych parkingów oraz ulice z wydzielonymi miejscami parkingowymi. Dwa największe parkingi zlokalizowane są przy ul. Browarnej oraz przy al. Jana Pawła II „Parking Pod Spichlerzem”.  


Oba parkingi znajdują się w strefie płatnego parkowania czynnej od poniedziałku do piątku od 8.00 do 18.00, w pozostałych godzinach i dniach parkowanie jest darmowe. Ja polecam parking przy ul. Browarnej (parking przy ślimaku), który jest bardzo duży i zawsze znajdzie się wolne miejsce.




Z parkingów nie jest daleko do najważniejszych atrakcji turystycznych Sandomierza, jednak warto pamiętać, że miasto położone jest na niewielkim wzgórzu, na które musimy wejść zostawiając samochód na dole.
Po Sandomierzu najlepiej poruszać się o własnych nogach, ponieważ wszystkie interesujące zabytki oraz miejsca są w niewielkiej odległości od siebie. Innym rozwiązaniem jest zwiedzanie miasta popularnym ostatnio meleksem, który zawozi turystów w prawie każde miejsce.
Jeśli wybieracie się na dwa dni do Sandomierza to proponuję zarezerwować wcześniej nocleg. W mieście może nie ma bardzo dużo hoteli i apartamentów, jednak każdy coś dla siebie znajdzie. 

HISTORIA SANDOMIERZA


Historia Sandomierza sięga neolitu, to właśnie z tego okresu znaleziono pierwsze ślady osadnictwa w tym mieście. Rozwój miasta rozpoczął się około X wieku, kiedy w okolicach wzgórza zamkowego została założona osada. Sandomierz to bardzo ważne miejsce w dziejach Polski, to właśnie tu został podpisany akt elekcyjny Lwowa, zawarto „zgodę sandomierską” oraz przez lata był główną siedzibą władzy i jednym z ważniejszych miast obok Krakowa i Wrocławia. Losy Sandomierza przez wieki były bardzo burzliwe, a duży wpływ miały na niego zabory. Obecne w mieście mieszka około 25 tysięcy mieszkańców i stanowi ono ważny ośrodek kulturalny oraz gospodarczy regionu.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE SANDOMIERZA



  • ZAMEK
Jak każde większe miasto, tak i Sandomierz posiada swój zamek, który został wybudowany w XIV wieku w miejscu dawnego grodu. Postawiono go w miejscu dawnej warowni z X wieku. W 1656 roku zamek został doszczętnie zniszczony przez Szwedów, a ocalało jedynie skrzydło zachodnie. Obiekt od XVII wieku był budynkiem użyteczności publicznej m.in. wykorzystywany był jako więzienie, a obecnie stanowi muzeum. Na dziedzińcu zamku zachowana jest stara studnia. Więcej informacji o obiekcie oraz godziny otwarcia znajdziecie na stronie






  • ZABYTKOWA STARÓWKA
Chyba najbardziej znanym miejscem w całym Sandomierzu jest zabytkowa starówka. To właśnie to miejsce przyciąga najwięcej turystów nie tylko w ciągu dnia, ale również wieczorami. Starówka została zbudowana na planie prostokąta, a w jej centralnym punkcie znajdziecie ratusz oraz zabytkową studnię.







  • BRAMA OPATOWSKA
Brama Opatowska stanowi fragment średniowiecznych murów w Sandomierzu. Obiekt został zbudowany na przełomie XIV i XVI wieku, w stylu gotyckim. Brama ma wysokość 30 m, a z jej wierzchołka można podziwiać piękny widok na stare miasto, zakole Wisły i okolice. Położona jest na północy starego miasta w okolicach zabytkowej Starówki. Wstęp na wierzę jest płatny, a aktualny cennik i godziny otwarcia obiektu znajdziecie na stronie internetowej  www.bramaopatowska.eu.










  • PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA
Podziemna trasa turystyczna to jedna z nietypowych atrakcji w Sandomierzu. Stanowi ona zespół komór i chodzików pod starym miastem, które niegdyś pełniły rolę składów kupieckich. Długość całej trasy to około 470 m, a w największym miejscu korytarze osiągają głębokość nawet 12 m. Wejście do podziemi znajduje się przy kamienicy Oleśnickich (Rynek 10). Więcej informacji o samym obiekcie, jego zwiedzaniu, godzin otwarcia i cenniku znajdziecie na stronie internetowej www.sandomierskiepodziemia.eu.


  • RATUSZ
Zbudowany w XIV wieku ratusz jest jednym z najpiękniejszych takich obiektów w Polsce. Położony jest w samym sercu starówki. Budynek został wielokrotnie zniszczony przez liczne pożary, a jego ostateczny wygląd był kilkakrotnie zmieniany. Obecnie to znak rozpoznawczy Sandomierza.



  • BAZYLIKA KATEDRALNA
Katedra została wybudowana w XIV wieku w stylu gotyckim, na miejscu dawnej romańskiej kolegiaty, zniszczonej przez Tatarów w XIII wieku oraz Litwinów w 1349 roku. Więcej informacji na temat katedry oraz godziny jej zwiedzania znajdziecie na stronie  www.katedra.sandomierz.org .



  • DOM DŁUGOSZA
Budynek został zbudowany w 1476 roku w stylu gotyckim i ufundowany przez słynnego historyka Jana Długosza, w którym obecnie  mieści się Muzeum Diecezjalne. We wnętrzu domu znajdziecie liczne zbiory z zakresu malarstwa, rzeźbiarstwa, ceramiki, archeologii itp. Więcej na temat obiektu i jego godzin otwarcia na stronie  www.domdlugosza.sandomierz.org.


  • PAŁAC BISKUPI
Pałac został wybudowany w 1861-1864 roku i pełni on obecnie funkcję rezydencji biskupa Ordynariusza Sandomierskiego.


  • GÓRY PIEPRZOWE
Góry Pieprzowe to wzgórza położone w województwie świętokrzyskim zbudowane głównie z łupków pochodzących z kambru i liczących około 500 milionów lat. Znajdziemy tam wiele chronionych gatunków roślin i zwierząt. Miejsce to jest idealne na wędrówki piesze, a z jego obszaru doskonale widać stare miasto w Sandomierzu. Mi niestety nie było dane zobaczyć to miejsce, ale jadąc na cały weekend z pewnością warto udać się na krótki spacer.



  • WĄWÓZ KRÓLOWEJ JADWIGI
Wąwóz  lessowy położony jest w samym sercu Sandomierza, nieopodal starego miasta i liczy on około 500 m długości. Osiąga na wysokość nawet 10 m, a według legendy miejsce to było odwiedzane przez królową Jadwigę, która przybywała do pobliskiego kościoła św. Jakuba. Przejście przez cały wąwóz to 15 do 30 min spacerku, a rozpocząć go można od góry, schodząc w dół w stronę zamku lub od dołu wychodząc w górę i kierując się w stronę starówki.
Poniżej mapki obrazujące dojście do wąwozu z dwóch stron.




Oprócz powyższych atrakcji możemy całe miasto zwiedzić meleksem, popłynąć w rejs statkiem po Wiśle, zachwycić się miejscowymi sadami czy spróbować lokalnego wina. W Sandomierzu zapewne każdy turysta znajdzie coś dla siebie interesującego!

BARANÓW SANDOMIERSKI - DOJAZD, PARKING, ATRAKCJE


Baranów Sandomierski to niewielkie miasto położone w województwie podkarpackim, zaledwie 30 km na południe od Sandomierza. Miejsce to głównie jest znane z pięknego zamku.



Dojazd do Baranowa Sandomierskiego z Sandomierza zajmuje jedynie 35 minut. Niestety samo miasto oprócz pięknego zamku nie ma zbyt wiele do zaoferowania, ale warto choć na chwile się tam wybrać i zobaczyć cud architektury, jakim jest zamek. 


Przy samym zamku mieści się płatny parking przeznaczony dla autobusów oraz samochód, a przy parkingu dostępna jest również łazienka.
Przy zamku rozpościera się duży park, na którego teren wejście jest płatne. Godziny zwiedzania zamku są zmienne i zależą od pory roku, a aktualne informacje znajdziecie na stronie www.baranow.com.pl.
Po zamku oprowadza nas przewodnik, a całość wycieczki trwa około 60 minut. Program obejmuje zwiedzanie wnętrz, kaplicy zamkowej oraz dziedzińcu zamku. Dodatkowo można zobaczyć zbrojownie, gdzie obecnie jest prezentowana wystawa czasowa „100 lat polskiego pieniądza”. A zgłodniali turyści w restauracji zamkowej mogą skosztować pysznego obiadu. Aktualny cennik wszystkich atrakcji zamku znajdziecie na stronie www.baranow.com.pl.








HISTORIA ZAMKU W BARANOWIE SANDOMIERSKIM


Wzniesiony pod koniec XVI wieku zamek w stylu renesansowym w  Baranowie Sandomierskim jest jednym z najlepiej zachowanym w Europie. Historia właścicieli tego zabytku jest również bardzo bogata, pierwszymi był ród Baranowskich, następnie ród Górków, a w 1569 roku został sprzedany Rafałowi Leszczyńskiemu. Ostateczny wygląd zamku był inspirowany słynnym zamkiem w Krakowie. Z biegiem lat zamek przechodził w ręce różnych znanych rodzin, a w czasie II wojny światowej został bardzo zniszczony, co zmusiło w latach 1959-1969 do jego odbudowany.

PODSUMOWANIE


Okolice Sandomierza to bardzo ciekawy region Polski pod względem przyrodniczym, historycznym oraz architektonicznym. To dobre miejsce na weekendowy odpoczynek od zgiełku dużego miasta jak i na aktywny wypoczynek. Każdy zapalony turysta znajdzie coś dla siebie, począwszy od zabytków, po klimatyczne miasto i malownicze krajobrazy. Miłośnicy przejażdżek rowerowych również nie będą zawiedzenie, ponieważ w Sandomierzu i okolicach są liczne szklaki i ścieżki rowerowe. Dodatkowo miasto na przestrzeni lat bardzo się rozwinęło i stało się przyjazne turystom.  Myślę, że to miejsce bardzo interesujące o czym świadczy duża ilość odwiedzających go ludzi.
W ostatnich latach zauważyłam rosnącą popularność turystyki krajowej. Coraz więcej turystów wybiera na weekendowy odpoczynek w mniej popularne miejsca. Nie tylko chcemy zobaczyć oblegane kierunki jakimi są: Gdańsk, Warszawa, Kraków, Wrocław czy Zakopane, ale również chcemy odkrywać nowe miasta i mniej popularne rejony. Sandomierz i Baranów Sandomierski są tego idealnym przykładem!

Copyright © Kobiece podejście , Blogger