poniedziałek, 12 października 2020

PODRÓŻE NA WEEKEND! CO WARTO ZOBACZYĆ W LUBLINIE? INFORMACJE PRAKTYCZNE, ATRAKCJE TURYSTYCZNE, PLAN ZWIEDZANIA

Jeśli szukacie ciekawe miejsce w Polsce na weekend to zdecydowanie polecam Lublin! Miasto bez wątpienia mogę nazwać moim tegorocznym odkryciem podróżniczym. Lublin zachwycił mnie pięknym starym miastem oraz ciekawą historią silnie związana z miejscowymi Żydami, która została zapoczątkowana w tym miejscu około 700 lat temu! Warto jeszcze wspomnieć, że jest to dziewiąte pod względem ludności miasto w Polsce i zarazem największe na wchodzie Polski.


INFORMACJE PRAKTYCZNE, DOJAZD, PARKING, NOCLEGI

Lublin to miasto w południowo-wschodniej Polsce oddalone od Warszawy o 170 km, a od Krakowa o 310 km. Dojedziemy do niego pociągiem, autobusem (Flixbus), a nawet dolecimy samolotem z Warszawy. Warto rozważyć jednak dojazd samochodem, szczególnie jeśli wybieracie się w weekend kiedy nie ma opłaty za postój w strefie. Aktualny cennik i wielkość strefy płatnego parkowania znajdziecie na stronie www.lublin.eu


Jeśli do Lublina przyjedziecie samochodem, to polecam zostawić go na jednym z dwóch Parkingów pod Zamkiem. 


Nie będę Was oszukiwać, ale do Lublina najlepiej przyjechać na dwa dni, jeśli chcecie na spokojnie wszystko zobaczyć. Polecam również zwiedzanie miasta nocą, panuje tam świetny klimat. Jeśli natomiast nie możecie pozwolić sobie na dwa dni urlopu to spokojnie większość miejsc można zobaczyć dysponując jednym dniem. Musicie jeszcze pamiętać, że Lubin to nie tylko stare miasto, ale również znany na całym świecie obóz koncentracyjny w Majdanku, a także Muzeum Wsi Lubelskiej.

Ofert noclegowych w Lublinie nie brakuje i każdy znajdzie coś dla siebie. Należy jednak pamiętać, że jeśli wybieracie nocleg w samym centrum miasta to może być problem z zaparkowaniem samochodu bezpośrednio pod obiektem. Warto skorzystać z wyszukiwarek typu booking czy trivago, gdyż czasem można trafić na fajne oferty cenowe.

 

PLAN ZWIEDZANIA, ATRAKCJE TURYSTYCZNE LUBLINA

Zwiedzanie Lublina proponuję rozpocząć od zamku, który niestety w tym momencie jest w remoncie. Zamek w Lublinie pierwotnie powstał w XII wieku, ale przez lata zmieniał swój wygląd w związku z licznymi remontami. W XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego powstały murowane zabudowania. W 1569 roku podpisano tam akt unii polsko-litewskiej, a w czasie II wojny światowej funkcjonowało więzienie hitlerowskie.


Następnie kierując się ulicą Grodzką dojdziecie do Bramy Grodzkiej która prowadzi do centrum starego miasta. Dawniej brama była nazywana Żydowską, ponieważ stanowiła historyczną granicę pomiędzy miastem żydowskim, a chrześcijańskim. W tym miejscu również będziecie mogli zachwycić się wspaniałymi kamienicami.


Przy ulicy Grodzkiej znajdziecie również najsłynniejszy plac w Lublinie, czyli Plac po Farze! To niezwykle miejsce powstało po rozebraniu kościoła farnego św. Michała Archanioła. Stamtąd również zobaczycie piękny widok na Zaułek Władysława Panasa.



Idąc dalej ul. Grodzką warto spojrzeć w górę by dostrzec wiszące tulipany (atrakcja sezonowa) i Pomnik Sztukmistrza z Lublina


Po prawej stronie miniecie również ulice Ku Farze, która zachwyca swoim klimatem. To najwęższa ulica w Lubinie, która zarazem prowadzi do słynnego Placu Rybnego. Przejście to zostało zamurowane w XVIII wieku podczas rozbudowy domu i ponownie zostało otwarte w 1954 roku. 

Idąc dalej ulicą Grodzką po prawej stronie zobaczycie Bramę Rybną (nie zachwyca) i ulicę Rybną, zaś po lewej Rynek Miejski w Lublinie z pięknymi kolorowymi kamienicami. Na środku wznosi się budynek Muzeum Ratusza i Trybunału Koronnego oraz rozpoczyna się Lubelska Trasa Podziemna. Niestety w związku z epidemią trasa obecnie jest niedostępna do zwiedzania. Więcej informacji na stronie www.teatrnn.pl



Następnie idąc ulicą Grodka przejdziecie w ulicę Bramową, która prowadzi do Bramy Krakowskiej, czyli XIV-wiecznej bramy strzegącej dostępu do starego miasta. 

Skręcając w lewo w ulice Królewską możecie kupić pyszne cebularze w piekarni Grela, a idąc jeszcze dalej zobaczycie Plac Katedralny z Wieżą Trynitarską i Archikatedrą św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Przy wieży Trynitarskiej znajdziecie Kamień Nieszczęścia, którego dotknięcie według  legendy przynosi nieszczęście.


Jeśli cebularz zachwyci Was swoim smakiem to można również samemu go wykonać odwiedzając Regionalne Muzeum Cebularza na ul. Szewskiej. W trakcie zwiedzania tego miejsca poznacie historię miasta Lublin, legendę, przepis na cebularze i na chwilę poczujecie się jak prawdziwi piekarze. Warto wiedzieć, że jest to najbardziej popularny produkt tradycyjny w województwie lubelskim i jako pierwsi zaczęli je wypiekać Żydzi z lubelskiego Starego Miasta. Wstęp do muzeum jest płatny, a więcej informacji znajdziecie na stronie www.muzeumcebularza.com.pl 

Gdy już odwiedzicie Wieżę Trynitarską i zasmakujecie w cebularzach to polecam wrócić się pod Bramę Krakowską by przejść ulicą Krakowskie Przedmieście, na której znajdziecie liczne kawiarnie, bary czy restauracje.


Ulica dochodzi do Placu Krąpca, gdzie zobaczycie kilka fontann świecących nocą. Idąc w stronę Placu Litewskiego miniecie po prawej stronie napis "I love Lublin", a po lewej Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Piotra i Pawła oraz Klasztor Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.



Na Placu Litewskim znajduje się: pomnik Unii Litewskiej, Pomnik Nieznanego Żołnierza oraz Fontannę Multimedialną, która szczególnie nocą wygląda bardzo efektownie.



Jeśli jeszcze starczy Wam siły i czasu to można iść dalej ulicą Krakowskie Przedmieście, która przechodzi w Aleje Racławickie, by po lewej stronie zobaczyć jeden z najbardziej nowoczesnych budynków w Lublinie, czyli Centrum Spotkania Kultur.

Dla osób, które lubią zwiedzać skanseny mogę polecić Muzeum Wsi Lubelskiej, które położone jest na obrzeżach miasta. Aktualne ceny biletów i godziny otwarcia znajdziecie na stronie www.skansen.lublin.pl

Kolejne miejsce w Lublinie, które koniecznie trzeba odwiedzić to Państwowe Muzeum na Majdanku, czyli Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady. Przy głównej drodze (ul. Droga Męczenników Majdanka) znajdziecie bezpłatny parking z kilkoma miejscami postojowymi. Za opłatą można również wjechać na teren muzeum. Pamiętajcie, że w poniedziałek jest ono nieczynne! W tym dniu udostępnione jest do zwiedzania za darmo teren obozu oraz obiekty historyczne, ale nie ma możliwości zwiedzania z przewodnikiem. Więcej aktualnych informacji znajdziecie na stronie www.majdanek.eu

W XXV rocznicę wyzwolenia Majdanka w 1969 roku na terenie byłego obozu postawiono Pomnik Walki i Męczeństwa na Majdanku autorstwa Wiktora Tołkina.




















Copyright © Kobiece podejście , Blogger